Wydarzenia
Aktywa rezerwowe Polski we wrześniu 2016 r.
Data publikacji strony: 07-10-2016
Dane NBP: Na koniec września br. oficjalne aktywa rezerwowe Polski, zarządzane przez NBP, wynosiły 100,1 mld EUR, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 111,9 mld USD.
NBP opublikował 7 października br. dane o stanie oficjalnych aktywów rezerwowych. Wynika z nich, że na koniec września br. poziom rezerw wyrażony w euro wynosił 100,1 mld EUR i był o 1,4 mld wyższy niż na koniec sierpnia. Zwiększył się również stan rezerw wyrażony w dolarach – o 1,9 mld USD do poziomu 111,9 mld USD.
Narodowy Bank Polski zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności. NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Większość w rządowe papiery wartościowe, część w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Niewielka kwota jest utrzymywana w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie.
Zobacz: Stan oficjalnych aktywów rezerwowych NBP »