Komunikaty
Nowe monety kolekcjonerskie NBP: Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni – Stanisław Kasznica „Wąsowski”
Data publikacji strony: 15-04-2019
16 kwietnia 2019 r. Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu nową srebrną monetę kolekcjonerską Stanisław Kasznica „Wąsowski” o nominale 10 zł
Stanisław Kasznica urodził się 25 lipca 1908 r. we Lwowie w rodzinie prawniczej. (...) Po klęsce wrześniowej skupił się na działalności niepodległościowej w tajnej Organizacji Polskiej. W 1942 r. uczestniczył w powołaniu nowej organizacji wojskowej – Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ). (...) W sierpniu 1945 r. został p.o. komendanta głównego NSZ. Na przełomie 1945 i 1946 r. wraz z częścią ocalałej kadry wstąpił do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Był jednym z najbardziej poszukiwanych przez UB i NKWD Żołnierzy Wyklętych. Za jego ujęcie wyznaczono wysoką nagrodę (...) Ostatni komendant NSZ wpadł w ręce komunistów 15 lutego 1947 r. w Zakopanem, gdzie przebywał wraz z rodziną. (...) W dniu 2 marca 1948 r. został skazany na czterokrotną karę śmierci. Zamordowany 12 maja 1948 r. W 1992 r. dzięki staraniom rodziny wyrok unieważniono. (…) Jego szczątki zostały ekshumowane w 2012 r. na „Łączce” Powązek Wojskowych w Warszawie. – pisze w folderze emisyjnym Tadeusz Płużański.
Na rewersie monety znajdują się wizerunki: Stanisława Kasznicy „Wąsowskiego”, orderu Virtuti Militarii, biało-czerwonej flagi z symbolem Polski Walczącej oraz napis „Zachowali się jak trzeba”.
Na awersie srebrnej monety przedstawiono rozerwane kraty więzienne. Na każdej polskiej monecie znajdują się: nominał, napis „Rzeczpospolita Polska”, rok emisji, wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej.
Srebrna moneta o nominale 10 zł wyemitowana została w nakładzie do 13 000 sztuk , jej cena wynosi 130 zł brutto. Monetę będzie można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner. Więcej informacji można znaleźć w folderze emisyjnym.
NBP jest wyłącznym emitentem polskich znaków pieniężnych
Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.
Kolejna emisja zaplanowana jest na 25 kwietnia 2019 r. Tego dnia Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrną monetę o nominale 10 zł: Wielcy polscy ekonomiści – Roman Rybarski.
Wizerunki monety w wysokiej rozdzielczości: www.nbp.pl/monety
Kontakt dla mediów: Biuro Prasowe NBP, e-mail press@nbp.pl, tel. +48 22 185 20 12
Kontakt dla kolekcjonerów: e-mail kolekcjoner@nbp.pl, tel. +48 22 185 91 59 lub 22 185 13 03