Aukcja monet papieskich


Warszawa, 20 lipca 2005 r.


Niezwykły człowiek, niezwykła aukcja, niezwykły wynik


W środę, 20 lipca odbyło się oficjalne podsumowanie internetowej licytacji trzech niepowtarzalnych zestawów monet poświęconych papieżowi Janowi Pawłowi II, wyemitowanych przez Narodowy Bank Polski w XXI wieku.

Aukcja trwała od 29 czerwca do 9 lipca pod adresem www.aukcjamonet.onet.pl i cieszyła się duża popularnością internatów (ponad 67 tys. odsłon). Cena wywoławcza zestawu wynosiła 5 tys. złotych. Zestaw nr 1 został sprzedany ze 40 tys. zł, a zestawy nr 2 i nr 3 za 17 tys. zł każdy W sumie udało się zebrać 74 tys. zł1, które już zostały przekazane na Program stypendialny Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" Dzięki tej kwocie blisko 25 zdolnych, młodych ludzi z niezamożnych rodzin otrzyma roczne stypendia. Nabywcy zestawów, ze względu na szlachetny cel aukcji, pragnęli pozostać anonimowi.
* * *

W środę, 29 czerwca 2005 r., Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu serię monet "Jan Paweł II 1920-2005" i jednocześnie przekazał na internetową aukcję trzy unikatowe zestawy zawierające wszystkie monety z wizerunkiem Papieża-Polaka wyemitowane w tym stuleciu. Każdy z zestawów obejmuje 9 monet z trzech cykli:
  • "Pontifex Maximus" - złota i srebrna moneta z 2002 roku
  • "Jan Paweł II - 25-lecie Pontyfikatu" - moneta złota, srebrna w kształcie rombu oraz dwuzłotowa moneta powszechnego obiegu ze stopu Nordic Gold z 2003 roku
  • "Jan Paweł II 1920-2005" - cztery monety wprowadzone do obiegu w dniu rozpoczęcia aukcji: złota, srebrna, srebrna platerowana jednostronnie złotem oraz dwuzłotowa moneta powszechnego obiegu ze stopu Nordic Gold.
Do każdego zestawu, umieszczonego w eleganckim dębowym etui, został dołączony numerowany certyfikat podpisany osobiście przez prezesa NBP Leszka Balcerowicza.

* * *

Papież- Polak już po raz dwunasty stał się motywem przewodnim monet emitowanych przez NBP. To absolutny rekord w historii polskiej numizmatyki! Począwszy od 1982 roku do obiegu trafiło w sumie 47 rodzajów tych monet. Zdjęcia wszystkich oraz ich krótkie opisy można znaleźć na stronie internetowej www.nbp.pl/Banknoty/JP2/JPII.html.

Dziennikarzy zapraszamy do kontaktu z Biurem Prasowym NBP (również w sobotę i niedzielę):
  • Izabela Świderek-Kowalczyk (22) 653 28 97
  • Przemysław Kuk (22) 653 25 27

1 W dniu zakończenia aukcji trzy najwyższe zaoferowane kwoty dawały w sumie 108,1 tys. zł, jednakże osoby z miejsca 2 i 3 wycofały swoje oferty. Ostatecznie zestawy nr 2 i 3 nabył jeden spośród uczestników aukcji spoza pierwszej trójki.

[ Powrót ]
© 2005 NBP