Edukacja
Akademia Dostępne Finanse
Akademia Dostępne Finanse jest inicjatywą Narodowego Banku Polskiego, której celem jest zwiększenie świadomości wśród Polaków na temat korzyści i możliwości płynących z posiadania rachunku bankowego oraz aktywnego korzystania z nowoczesnych instrumentów płatniczych, takich jak karty płatnicze i bankowość elektroniczna.
Niski poziom ubankowienia, wykorzystywania kart płatniczych oraz korzystania z bankowości elektronicznej dotyczy wszystkich regionów Polski, ale szczególnie dotyka mieszkańców małych miast i wsi. Dlatego niezależnie od działań podejmowanych przez władze rządowe i samorządowe, Narodowy Bank Polski podejmuje szereg działań, a wśród nich m.in. projekt Akademia Dostępne Finanse.
Akademia jest projektem realizowanym w 16 oddziałach okręgowych NBP we współpracy z Departamentem Systemu Płatniczego oraz Departamentem Komunikacji i Promocji i Departamentem Edukacji i Wydawnictw NBP. Zadaniem oddziałów NBP jest dotarcie i nawiązanie współpracy z Ambasadorami obrotu bezgotówkowego – osobami będącymi liderami w społecznościach lokalnych, którzy swoją wiedzą, autorytetem i zaangażowaniem będą w bezpośredni sposób promować idee projektu i wiedzę nt. obrotu bezgotówkowego w środowiskach w regionie.
Pierwszy etap projektu realizowany był w latach 2012 – 2016. W tym okresie zorganizowano spotkania inauguracyjne we wszystkich oddziałach okręgowych NBP z udziałem Ambasadorów, które rozpoczynały działania promujące obrót bezgotówkowy w poszczególnych województwach. Etap ten podsumowano na uroczystej gali ADF w dniu 17 maja 2016 roku.
Galeria zdjęć
Zobacz galerię zdjęć ze spotkań Akademii Dostępne Finanse
Kalendarz spotkań Akademii Dostępne Finanse w Oddziałach Okręgowych NBP
Spotkania w roku 2016
Spotkania w roku 2015
- 23 listopada, Bydgoszcz
- 14 września, Łódź
- 1 czerwca, Gdańsk
- 23 marca, Katowice
Spotkania w roku 2014
- 24 listopada, Zielona Góra
- 22 września, Rzeszów
- 16 czerwca, Olsztyn
- 17 marca, Kraków
Spotkania w roku 2013
- 25 listopada, Kielce
- 9 września, Wrocław
- 17 czerwca, Białystok
- 25 marca, Lublin
Spotkania w roku 2012
- 26 listopada, Opole
- 17 września, Poznań
- 21 maja, Szczecin – inauguracja projektu
Pliki do pobrania – materiały edukacyjne
Podsumowanie dotychczasowych wyników realizacji projektu Akademia Dostępne Finanse
Raport przedstawia najważniejsze fakty związane z projektem Akademia Dostępne Finanse (ADF), które miały miejsce od momentu jego inauguracji w dniu 21 maja 2012 roku do 30 czerwca 2014 roku.
W materiale przedstawiono główne założenia do projektu ADF, podsumowano dotychczasową jego realizację oraz zaprezentowano plany na przyszłość związane z ADF.
Dwuletnie doświadczenia w realizacji tego projektu, który osiągnął już „półmetek” wskazują, że forma działań edukacyjno-promocyjnych, pokazująca korzyści płynące z faktu posiadania rachunku bankowego oraz aktywnego korzystania z tego rachunku, jak i nowoczesnych instrumentów płatniczych, to właściwy kierunek na rzecz wzrostu stopnia ubankowienia polskiego społeczeństwa. Dotychczasowe działania w ramach ADF wykazują duże zainteresowanie tym projektem i jego pozytywy odbiór przez beneficjentów.
Unikalność ADF prawnie chroniona
Akademia Dostępne Finanse – projekt edukacyjno-promocyjny Narodowego Banku Polskiego - decyzją Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej została objęta ochroną prawną. Narodowy Bank Polski uzyskał prawo ochronne (NR 301481) na znak towarowy Akademia Dostępne Finanse (ADF), która rozpoczęła działalność w 2012 roku z inicjatywy Departamentu Systemu Płatniczego NBP we współpracy z Departamentem Komunikacji i Promocji oraz Departamentem Edukacji i Wydawnictw, a także przy udziale Związku Banków Polskich i Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. ADF realizowana jest na terenie całej Polski i jest w głównej mierze nakierowana na edukację społeczeństwa w zakresie korzystania z nowoczesnych usług finansowych, przede wszystkim z obrotu bezgotówkowego.
Zadaniem ADF jest w prosty, komunikatywny sposób przekazać społeczeństwu wiedzę o możliwościach i korzyściach, jakie daje nam rachunek płatniczy, karta płatnicza i inne nowoczesne instrumenty płatnicze. Dużo miejsca w tym przekazie zajmuje wiedza o bezpieczeństwie korzystania z obrotu bezgotówkowego. Działania ADF realizowane są lokalnie poprzez Ambasadorów obrotu bezgotówkowego, czyli wolontariuszy wywodzących się spośród osób obdarzonych charyzmą i uznaniem lokalnych środowisk, oraz wspierane przez pracowników Oddziałów Okręgowych NBP. Dotychczasowe działania ADF obejmują grupę seniorów.
Kontakt