Komunikaty
Czy Polska poprawia swoją konkurencyjność? Publikacja „Globalnego raportu konkurencyjności 2015-2016”
Data publikacji strony: 23-09-2015
Biuro Prasowe NBP zaprasza na prezentację „Globalnego raportu konkurencyjności 2015-2016” opracowanego przez World Economic Forum we współpracy m.in. z Narodowym Bankiem Polskim. Globalny Indeks Konkurencyjności, obliczany przez World Economic Forum, ma kluczowe znacznie m.in. dla zagranicznych inwestorów. W zeszłym roku Polska spadła o jedno miejsce i zajmowała 43. pozycję wśród 148 klasyfikowanych państw. 30 września 2015 r. poznamy wyniki najnowszej edycji raportu dla większości państw świata.
Prezentacja Raportu odbędzie się w środę 30 września, o godz. 10:00 w siedzibie NBP przy ul. Świętokrzyskiej 11/21 w Warszawie (sala im. W. Grabskiego). Wyniki raportu zaprezentuje, w obecności kierownictwa NBP, prof. Piotr Boguszewski z Departamentu Stabilności Finansowej NBP. Osoby zainteresowane udziałem w prezentacji prosimy o akredytację w Biurze Prasowym NBP (e-mail: press@nbp.pl lub telefonicznie: 22 185 28 97 lub 22 185 25 27).
Pomimo zeszłorocznego spadku w rankingu polska gospodarka pozostaje jedną z najbardziej konkurencyjnych wśród krajów postkomunistycznych. Dodatkowo zmniejszył się dystans między większością państw regionu a Polską. W zeszłym roku jednak wyprzedziły nas Czechy, które poprawiły swoją pozycję, a od lat najlepiej radzi sobie w tym regionalnym zestawieniu Estonia.
Podczas spotkania dowiedzą się Państwo m.in.:
- Jak Polska zaprezentowała się w tegorocznej edycji Raportu, także na tle innych państw regionu?
- Czy udało nam się wzmocnić główne filary konkurencyjności: instytucje, infrastrukturę, otoczenie makroekonomiczne oraz zdrowie i edukację?
- Co najbardziej utrudnia prowadzenie działalności przedsiębiorcom w Polsce?
- Czy przepisy podatkowe mogą ograniczać konkurencyjność polskich przedsiębiorstw?
- Które kraje są najbardziej konkurencyjne na świecie? Czy Szwajcaria utrzymała pozycję lidera?
„Globalny raport konkurencyjności” prezentuje wyniki badań przeprowadzanych corocznie przez Word Economic Forum. Bierze w nich udział prawie 150 państw i kilkanaście tysięcy firm z całego świata. Narodowy Bank Polski aktywnie uczestniczy w badaniach i jest polskim partnerem WEF. Wykorzystywany w „Globalnym raporcie konkurencyjności” ranking konkurencyjności jest oparty na globalnym indeksie konkurencyjności (Global Competitiveness Index, GCI), opracowanym po raz pierwszy w 2004 r. dla Światowego Forum Gospodarczego przez Xaviera Sala-i-Martin. Zgodnie z definicją konkurencyjności jako „zbioru instytucji, polityk oraz czynników determinujących poziom wydajności w danym kraju” punktacja Raportu jest obliczana na podstawie danych publicznych i prywatnych w podziale na 12 kategorii, tzw. filarów konkurencyjności, które dopiero razem tworzą pełny obraz konkurencyjności danego kraju.