Komunikaty
Wyniki kwartalnej ankiety NBP nt. sytuacji na rynku kredytowym
Data publikacji strony: 02-11-2015
W dniu 2 listopada 2015 r. Narodowy Bank Polski opublikował kwartalną informację pt. „Sytuacja na rynku kredytowym – wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych”. W materiale omówione zostały zmiany w polityce kredytowej i popycie na kredyty obserwowane przez banki w III kwartale 2015 r. oraz przewidywania na IV kwartał 2015 r. Informacje te zostały zestawione na podstawie ankiety - którą na przełomie września i października 2015 r. - wypełniło 25 banków o łącznym udziale w rynku kredytowym wynoszącym 82%.
W III kwartale 2015 r. ankietowane banki w niewielkim stopniu złagodziły kryteria i warunki udzielania kredytów dla przedsiębiorstw. Złagodzenie warunków kredytowych dotyczyło głównie marż oraz maksymalnej kwoty kredytu. Ankietowane banki uzasadniały złagodzenie polityki kredytowej głównie spadkiem ryzyka związanego z sytuacją gospodarczą oraz wzrostem presji konkurencyjnej. W III kwartale 2015 r. większość banków nie zaobserwowała wzrostu popytu na kredyty dla przedsiębiorstw. W opinii kilku banków, które odczuły wzrost popytu na kredyty dla przedsiębiorstw, było to spowodowane zwiększonym zapotrzebowaniem na finansowanie inwestycji. W IV kwartale 2015 r. banki nie przewidują istotnych zmian kryteriów polityki kredytowej (z wyjątkiem łagodzenia polityki kredytowej w segmencie krótkoterminowych kredytów dla MSP) oraz oczekują wzrostu popytu.
W III kwartale 2015 r. niektóre banki istotnie zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów mieszkaniowych. Podwyższyły one wymagane kwoty minimalnych wydatków gospodarstw domowych uwzględniane przy wyliczaniu zdolności kredytowej. Banki zadeklarowały podniesienie marż kredytowych, w tym od kredytów obarczonych wyższym ryzykiem, przy jednoczesnym obniżeniu pozaodsetkowych kosztów kredytu. W III kwartale 2015 r. trzeci raz z rzędu popyt na kredyty mieszkaniowe istotnie się zmniejszył. Do głównych przyczyn spadku popytu banki zaliczyły wykorzystanie przez klientów alternatywnych źródeł finansowania oraz zmianę kryteriów udzielania kredytów. W IV kwartale 2015 r. banki zapowiadają dalsze zaostrzanie polityki kredytowej oraz oczekują wzrostu popytu na kredyty mieszkaniowe.
Polityka kredytowa banków w segmencie kredytów konsumpcyjnych nie zmieniła się istotnie. Niewielkiemu obniżeniu marży kredytowej towarzyszyło podwyższenie pozaodsetkowych kosztów kredytów. Spowodowane było to niskim poziomem stopy lombardowej wpływającym bezpośrednio na maksymalny poziom oprocentowania i dążeniem banków do utrzymania dotychczasowej zyskowności tego rodzaju kredytów. W III kwartale 2015 r. popyt na kredyty konsumpcyjne nie uległ zmianie, natomiast w IV kwartale 2015 r. banki oczekują znacznego wzrostu popytu przy braku istotnych zmian w polityce kredytowej.