Wydarzenia
Raport o rynku pracy w II kw. 2016 r.
Data publikacji strony: 13-10-2016
Analizy NBP: W II kwartale 2016 r. zaobserwowano kontynuację poprawy na rynku pracy oraz sygnały możliwego wolniejszego wzrostu popytu na pracę w drugiej połowie roku.
W II kw. 2016 r. tendencję wzrostową kontynuowało zatrudnienie, przy dalszym zwiększaniu się intensywności wykorzystania dostępnych zasobów pracy. Tempo wzrostu liczby pracujących ustabilizowało się na poziomie tylko nieznacznie wyższym niż przed kwartałem (1,2% r/r). Wysoką dynamiką charakteryzowało się nadal zatrudnienie „etatowe” w sektorze przedsiębiorstw, głównie w przemyśle. Spadki odnotowały natomiast rolnictwo i sfera publiczna. Stopniowe zwiększanie stabilności warunków zatrudnienia najemnego mogło przy tym częściowo wynikać z konwersji niektórych umów cywilnoprawnych w umowy o pracę. W II kw. br. po raz pierwszy od 5 lat bliska domknięcia była też luka pomiędzy preferowaną przez pracowników i faktyczną liczbą przepracowanych godzin. Świadczy to o wyczerpywaniu się możliwości dalszego zwiększania nakładów pracy poprzez wydłużanie czasu pracy. Stabilizacja planów przedsiębiorstw dot. zmian zatrudnienia w kolejnych kwartałach, nieco słabsza dynamika zatrudnienia w SP w sierpniu br., jak również niższe wartości niektórych wskaźników popytu na pracę mogą jednak zapowiadać wolniejszy wzrost zatrudnienia w II połowie 2016 r.
Pomimo zmniejszenia się liczby ludności w wieku produkcyjnym, w II kw. 2016 r. prawie nie zmienił się zasób siły roboczej. Coraz szybciej zmniejszającą się populację kompensował wzrost aktywności zawodowej, w szczególności osób w wieku przedemerytalnym oraz absolwentów. Wynikał on głównie z przepływu bezpośrednio z nieaktywności zawodowej do zasobu osób pracujących. Oznacza to, że pracodawcy coraz częściej sięgali nie tylko po osoby bezrobotne, ale także po osoby luźniej związane z rynkiem pracy.
Rekordowo już niska stopa bezrobocia BAEL nadal obniżała się i – po wyeliminowaniu wpływu efektów sezonowych – wyniosła 6,4%. Spadki bezrobocia są odzwierciedleniem zarówno wysokiego popytu na pracę, jak i stabilizacji liczby osób aktywnych zawodowo.
Utrzymujący się wysoki popyt na pracę zaczął stopniowo przekładać się na presję na podwyżki wynagrodzeń. Znalazło to swoje odzwierciedlenie w wyraźniejszym niż dotąd wzroście udziału wynagrodzenia czynnika pracy w wartości dodanej brutto. Coraz szybsze tempo wzrostu płac jest obserwowane obecnie nie tylko w sektorze przedsiębiorstw, ale także w usługach nierynkowych. Wzrost jednostkowych kosztów pracy w gospodarce przyspieszył, zarówno ze względu na wyraźny wzrost wynagrodzeń, jak i obniżające się od początku br. tempo wzrostu wydajności pracy.
Dodatkowo w najnowszym raporcie znalazła się analiza pogłębiona prezentująca oszacowanie liczby pracujących, dla których praca na podstawie umów cywilnoprawnych wynika bardziej z konieczności niż z wyboru. Analiza ta pozwala określić maksymalny potencjalny zasięg dodatkowego wzrostu zatrudnienia etatowego spowodowanego wprowadzeniem na początku 2016 r. nowych zasad oskładkowania umów zlecenia.
Zobacz: Kwartalny raport o rynku pracy w II kw. 2016 r.
VIDEO