Wydarzenia
Konferencja po styczniowym posiedzeniu RPP
Data publikacji strony: 14-01-2016
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała na styczniowym posiedzeniu o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie.
Obradująca 13 i 14 stycznia Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Stopa referencyjna nadal wynosi 1,50 proc., lombardowa – 2,50 proc., depozytowa – 0,50 proc., a redyskonta weksli – 1,75 proc.
„Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, uznając, że w świetle dostępnych danych i prognoz obecny poziom stóp sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną” – uzasadniła swoją decyzję RPP w komunikacie wydanym po styczniowym posiedzeniu. Dodała także, iż w pełni będzie mogła ocenić perspektywy kształtowania się dynamiki cen oraz wzrostu gospodarczego w kolejnych kwartałach po zapoznaniu się z najnowszą, marcową projekcją inflacji i PKB.
Zdaniem prof. Marka Belki wskaźnik inflacji będzie utrzymywał się na niskim poziomie przez większość roku i dodatnią wartość osiągnie później, niż było to przewidywane. – Nikt nie mógł przewidzieć dalszej obniżki cen surowców do poziomu superniskiego, jeśli chodzi o ropę naftową – wyjaśnił prezes NBP. Pytany o prognozy PKB, prof. Marek Belka powiedział, że w tym wypadku także można spodziewać się rewizji, jednak w górę.
Odpowiadając na pytania o kierunek, w jakim będzie podążała polityka pieniężna NBP, prof. Marek Belka powiedział: – Bardzo niska inflacja i perspektywa utrzymywania się jej na bardzo niskim poziomie intuicyjnie powinna kierować wzrok w kierunku dalszego łagodzenia polityki pieniężnej. Z kolei turbulencje na rynku światowym, które się przejawiają przez osłabiającego się złotego powinny skłaniać do cierpliwości i czekania na sytuację, jak będzie się ona dalej rozwijać.
Komentując sytuację na rynku walutowym, prezes NBP powiedział, że nie ma obecnie powodów do niepokoju. Wprawdzie złoty osłabia się – co jest rezultatem sytuacji gospodarczej na świecie – ale jednocześnie sytuacja na rynku SPW pozostaje stabilna.
W konferencji, obok przewodniczącego Rady, uczestniczyli prof. Anna Zielińska-Głębocka i prof. Adam Glapiński.
Następne posiedzenie RPP zaplanowano na 2-3 lutego 2016 r.
Zobacz też: