Komunikaty
Nowe monety NBP: 450. rocznica unii lubelskiej
Data publikacji strony: 25-06-2019
25 czerwca 2019 r. Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nową monetę o nominale 20 zł: 450. rocznica unii lubelskiej
W roku 2019 obchodzimy 450. rocznicę unii lubelskiej Na sejmie unijnym w Lublinie, obradującym od stycznia do sierpnia 1569 roku, podjęto decyzje, które zbudowały Rzeczpospolitą Obojga Narodów i ukształtowały geopolityczną strukturę Europy Środkowo-Wschodniej na całą epokę. (...) Znaczny wpływ na dorobek sejmu lubelskiego miał król Zygmunt II August, ale decyzje ws. unii były przede wszystkim efektem porozumienia zawartego między partnerami o zróżnicowanych interesach i poglądach. (...) Udało się jednak wynegocjować rozwiązania kompromisowe, które okazały się fundamentem trwałego funkcjonowania ważnego państwa stabilizującego sytuację w Europie Środkowo-Wschodniej. Jego istnienie powstrzymało na 200 lat ekspansję Wielkiego Księstwa Moskiewskiego i stworzyło wielki obszar w Europie Środkowo-Wschodniej, na którym działało państwo o charakterze obywatelskim i parlamentarnym, odwołujące się do ideologii wolnościowej. – pisze w folderze emisyjnym Henryk Litwin.
Na rewersie monety znajdują się: herb Zygmunta II Augusta, cytat z dokumentów sejmu unijnego: „Wolni do wolnych, równi do równych” oraz fragment obrazu Marcella Bacciarellego „Unia lubelska”.
Na awersie monety został umieszczony wizerunek króla Zygmunta II Augusta według Jana Matejki.
Srebrna moneta o nominale 20 zł wyemitowana zostanie w nakładzie do 15 000 sztuk. Cena monety będzie wynosić 200 zł brutto. Monety będzie można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner. Więcej informacji można znaleźć w folderze emisyjnym.
NBP jest wyłącznym emitentem polskich znaków pieniężnych
Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.
Kolejna emisja zaplanowana jest na 10 lipca 2019 r. Tego dnia Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu monety: Historia monety polskiej – szóstak Jana Sobieskiego.
Wizerunki monety w wysokiej rozdzielczości: www.nbp.pl/monety
Kontakt dla mediów: Biuro Prasowe NBP, e-mail press@nbp.pl, tel. +48 22 185 20 12
Kontakt dla kolekcjonerów: e-mail kolekcjoner@nbp.pl, tel. +48 22 185 91 59 lub 22 185 13 03