Centralna Biblioteka NBP

Elektroniczne bazy danych

Nazwa Opis Dostep
AEAweb.org Oficjalny serwis American Economic Association, instytucji non profit zajmującej się badaniami w dziedzinie ekonomii, zawierający wszystkie czasopisma wydawane przez AEA („American Economic Journal”, „American Economic Review”, „Journal of Economic Literature”, „Journal od Economic Perspective”). Dostęp ze stanowisk komputerowych w Czytelni CB NBP.
aleBank.pl Serwis o tematyce bankowej i ekonomicznej, skierowany do pracowników sektora finansowego, samorządowców, przedsiębiorców oraz indywidualnych odbiorców produktów finansowych. Centralna Biblioteka posiada dostęp do elektronicznej wersji „Miesięcznika Finansowego BANK”. Z subskrybowanego miesięcznika można korzystać tylko w siedzibie Centralnej Biblioteki NBP po uprzednim zalogowaniu się do serwisu przez pracownika biblioteki. Dostęp ze stanowisk komputerowych w Czytelni CB NBP po uprzednim zalogowaniu się do zasobu przez pracownika CB.
Central Banking Serwis firmy Incisive Media poświęcony zagadnieniom bankowości centralnej i międzynarodowego systemu monetarnego. Zawiera artykuły dotyczące tej tematyki, w tym pochodzące z kwartalnika „Central Banking Journal”. Dostęp ze stanowisk komputerowych w Czytelni CB NBP po uprzednim zalogowaniu się do zasobu przez pracownika CB.
CEPR Serwis niezależnej organizacji non profit Centre For Economic Policy Research zajmującej się inicjowaniem, wspieraniem, finansowaniem, koordynowaniem i rozpowszechnianiem ważnych, wysokiej jakości badań ekonomicznych. Centralna Biblioteka ma dostęp do elektronicznej wersji dokumentów z serii „Discussion Papers” (ponad 1000 dokumentów rocznie). ​ Dostęp ze stanowisk komputerowych w Czytelni CB NBP.
Dziennik Gazeta Prawna Dostęp do wszystkich artykułów zamieszczonych w serwisie Gazeta Prawna, e-wydania gazety „Dziennik Gazeta Prawna” wraz z archiwum numerów od 2002 r. oraz do biblioteki e-poradników i narzędzi (akty prawne, kalkulatory, interaktywne druki, wzory, formularze, wskaźniki i stawki. Artykuły można drukować. Dostęp ze stanowisk komputerowych w Czytelni CB NBP po uprzednim zalogowaniu się do zasobu przez pracownika CB.
The Economist Dostęp do wszystkich artykułów i blogów zamieszczonych w serwisie Economist z możliwością drukowania (artykuły pochodzą z tygodnika „The Economist”, który dostępny jest także w formie pełnych wydań wraz z numerami archiwalnymi od 1997 r. oraz w postaci plików audio wraz z numerami archiwalnymi od 2010 r.). Dostęp ze stanowisk komputerowych w Czytelni CB NBP po uprzednim zalogowaniu się do zasobu przez pracownika CB.
​ E-wydania Elektroniczne wydania bieżące i archiwalne największych polskich tygodników: „Do Rzeczy”, „Polityka”, „Wprost”, „W Sieci”. Artykuły można drukować. Dostęp na stanowisku komputerowym w Wypożyczalni CB NBP przez aplikację eGazety Reader po uprzednim zalogowaniu się do zasobu przez pracownika CB.
Financial Times Dostęp do wszystkich artykułów zamieszczonych w serwisie FT oraz do e-wydania dziennika „Financial Times” wraz z archiwum numerów od 2006 r., a także do zakładki Lex, poświęconej zagadnieniom z zakresu biznesu i finansów, wspomagających decyzje inwestycyjne (możliwość drukowania artykułów). ​Dostęp ze stanowisk komputerowych w Czytelni CB NBP po uprzednim zalogowaniu się do zasobu przez pracownika CB.
Gazeta Wyborcza Dostęp do wszystkich serwisów Wyborcza (oprócz serwisu Książki. Magazyn do czytania), Wyborcza.biz, serwisów lokalnych oraz archiwalnych artykułów z wydań papierowych „Gazety Wyborczej” (od 1989 r.) z możliwością drukowania. Dostęp ze stanowisk komputerowych w Czytelni CB NBP po uprzednim zalogowaniu się do zasobu przez pracownika CB.
IBUK Libra + Słownik PWN Oxford ​Biblioteka cyfrowa PWN zawierająca największy zbiór elektronicznych publikacji renomowanych polskich oficyn wydawniczych. Centralna Biblioteka NBP ma pełnotekstowy dostęp do 2091 książek ekonomicznych, kilkuset publikacji z innych dziedzin wiedzy (nauki społeczne, humanistyczne, matematyczno-przyrodnicze, prawo), 671 czasopism naukowych oraz do słownika angielsko-polskiego i polsko-angielskiego PWN Oxford. Dostęp ze stanowisk komputerowych w Czytelni CB NBP.
ICAN Business Insight Wszechstronny serwis oferujący dostęp do magazynów „ICAN Management Review”, „MIT Sloan Management Review Polska” oraz stale aktualizowanych cyfrowych zasobów ICAN Institute. Dostęp ze stanowisk komputerowych w Czytelni CB NBP po uprzednim zalogowaniu się do zasobu przez pracownika CB.
IMF eLibrary Biblioteka cyfrowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego umożliwiająca dostęp do wszystkich materiałów i danych zamieszczonych w bazie, dotyczących m.in. zagadnień makroekonomii, handlu, demografii, ubóstwa, w tym do publikacji IMF. Dostęp ze stanowisk komputerowych w Czytelni CB NBP.
INFORLEX.PL EKSPERT ​Codziennie aktualizowana baza wiedzy m.in. z zakresu podatków, rachunkowości, prawa pracy i ubezpieczeń, polecana przede wszystkim pracownikom księgowości, kadr i kadrze zarządzającej. Zawiera m.in. akty prawne, komentarze, książki, czasopisma Infor. ​Dostęp ze stanowisk komputerowych w Czytelni CB NBP po uprzednim zalogowaniu się do zasobu przez pracownika CB.
JSTOR Biblioteka cyfrowa zawierająca bieżące i archiwalne numery czasopism oraz książki z różnych dziedzin wiedzy. Licencja CB obejmuje archiwalne numery czasopism z kolekcji „Arts & Sciences I” i „Business I”. Dostęp ze stanowisk komputerowych w Czytelni CB NBP.
Legalis Codziennie aktualizowany system informacji prawnej Wydawnictwa C.H. Beck. Zawiera wszystkie komentarze, monografie i czasopisma C.H. Beck, polskie akty prawne od 1918 r., dzienniki urzędowe Unii Europejskiej, projekty ustaw, orzecznictwo, w tym niepublikowane orzecznictwo Sądu Najwyższego, oraz największy zbiór wzorów pism i formularzy. Dostęp ze stanowisk komputerowych w Czytelni CB NBP po uprzednim zalogowaniu się do zasobu przez pracownika CB.
LEX Banki System informacji prawnej wydawnictwa Wolters Kluwer skierowany do banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, instytucji płatniczych, doradców finansowych, prawników oraz bankowców. Zawiera m.in. komentarze, monografie i czasopisma wydawnictwa Wolters Kluwer, polskie akty prawne, akty prawne UE, projekty ustaw, analizy problemów bankowych, publikowane i niepublikowane orzeczenia sądów polskich, pisma urzędowe, tezy z piśmiennictwa prawniczego, glosy do orzeczeń, wzory dokumentów, rekomendacje instytucji finansowych, informacyjne dzienniki urzędowe, wyszukiwarki REGON, CEIDG, CPV, ksiąg wieczystych. Dostęp ze stanowisk komputerowych w Czytelni CB NBP.
OECD iLibrary Biblioteka cyfrowa Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju oferująca dostęp do baz danych i pełnotekstowych wersji publikacji OECD. ​Dostęp ze stanowisk komputerowych w Czytelni CB NBP.
PAP Biznes Serwis ekonomiczny Polskiej Agencji Prasowej oferujący najpełniejsze, bieżące informacje ekonomiczne i polityczno-gospodarcze z kraju i ze świata, skierowany do uczestników rynku finansowego, a w szczególności do największych inwestorów instytucjonalnych, regulatorów rynku, spółek i ich interesariuszy. Dostęp ze stanowisk komputerowych w Czytelni CB NBP po uprzednim zalogowaniu się do zasobu przez pracownika CB.
Parkiet Dostęp do wszystkich artykułów zamieszczonych w serwisie Parkiet oraz do e-wydania dziennika „Parkiet” wraz z archiwum numerów od 1993 r. z możliwością drukowania. Dostęp ze stanowisk komputerowych w Czytelni CB NBP po uprzednim zalogowaniu się do zasobu przez pracownika CB.
ProQuest Serwis do przeszukiwania baz danych. CB ma dostęp do 36 693 publikacji o problematyce ekonomicznej i biznesowej, zlokalizowanych w dwóch bazach: ABI/INFORM Collection i ProQuest Ebook Central. Dostęp ze stanowisk komputerowych w Czytelni CB NBP.
Puls Biznesu ​Dostęp do wszystkich materiałów zamieszczonych w serwisie Puls Biznesu Premium, w tym do artykułów z wydań papierowych dziennika „Puls Biznesu” wraz z archiwum numerów od 2000 r., z możliwością drukowania poszczególnych tekstów. Dostęp ze stanowisk komputerowych w Czytelni CB NBP po uprzednim zalogowaniu się do zasobu przez pracownika CB.
Risk.net ​Serwis o zarządzaniu ryzykiem finansowym, rynku instrumentów pochodnych i regulacjach, skierowany do banków i innych instytucji świadczących usługi finansowe. Użytkownicy mają dostęp do wszystkich wiadomości i analiz publikowanych w serwisie oraz artykułów z „Risk Magazine”. Dostęp nie obejmuje czasopism Risk. Dostęp ze stanowisk komputerowych w Czytelni CB NBP po uprzednim zalogowaniu się do zasobu przez pracownika CB.
Rzeczpospolita Dostęp do materiałów zamieszczonych w serwisie Rzeczpospolita oraz do e-wydania dziennika „Rzeczpospolita” wraz z archiwum numerów od 1993 r. z możliwością drukowania. Dostęp ze stanowisk komputerowych w Czytelni CB NBP po uprzednim zalogowaniu się do zasobu przez pracownika CB.
ScienceDirect ​Baza publikacji cyfrowych z obszaru nauki i techniki. Centralna Biblioteka ma dostęp do 27 tytułów czasopism, m.in. „Chaos, Solitons & Fractals”, „Economic Modelling”, „Economic Systems”, „Economics Letters”, „European Economic Review”, „European Journal of Political Economy”, „Global Finance Journal”, „International Review of Economics & Finance”, „Journal of Banking & Finance”, „Journal of Comparative Economics”. Dostęp ze stanowisk komputerowych w Czytelni CB NBP.
The Wall Street Journal Dostęp do materiałów zamieszczonych w serwisie WSJ oraz e-wydań dziennika „The Wall Street Journal” (wraz z kilkoma numerami archiwalnymi) i miesięcznika „The Wall Street Journal Magazine” (z archiwum sięgającym czerwca 2016 r.) z możliwością drukowania artykułów. ​Dostęp ze stanowisk komputerowych w Czytelni CB NBP po uprzednim zalogowaniu się do zasobu przez pracownika CB.
Wiley Online Library ​Biblioteka cyfrowa wydawnictwa Wiley oferująca dostęp do elektronicznych wersji ponad 1,6 tys. czasopism i ponad 22 tys. książek z różnych dziedzin nauki. Subskrypcja CB obejmuje wybrane numery najważniejszych czasopism ekonomiczno-biznesowych. Dostęp ze stanowisk komputerowych w Czytelni CB NBP.

Stopy procentowe

Referencyjna 6,75
Lombardowa 7,25
Depozytowa 6,25
Redyskontowa weksli 6,80
Dyskontowa weksli 6,85

Kursy średnie

Tabela z dnia 2022-12-02
1 EUR4,6850
1 USD4,4492
1 CHF4,7576
1 GBP5,4610
100 JPY3,3203

Perspektywy makro

Dane miesięczne

Dane kwartalne

Wskaźniki i rynki

Zobacz również

Numizmatyka

Kontakt

Centrala NBP
ul. Świętokrzyska 11/21
00-919 Warszawa

tel. centr.:
22 185 10 00
e-mail: listy@nbp.pl
ePUAP:/NBP/SkrytkaESP
NIP: 525-000-81-98
REGON: 000002223
SWIFT: NBPL PLPW
Ta strona używa plików cookies, dzięki którym może działać lepiej.
Aby się dowiedzieć więcej o technologii cookies, proszę kliknąć tutaj: Polityka prywatności NBP »
Aby móc przeglądać zawartość, należy zaakceptować cookies z tej strony Akceptuję