Ponad 2000 uczniów uczestniczących w lekcjach stacjonarnych i wykładach online, tysiące słuchaczy audycji radiowych, konkursy i quizy oraz setki osób korzystających z cyfrowych materiałów edukacyjnych to efekty udziału NBP w Światowym Tygodniu Pieniądza 2022.
Dla utrwalenia zdobytej wiedzy i dobrego przygotowania się na następny Global Money Week zachęcamy do korzystania z zasobów edukacyjnych opracowanych przez NBP!
O kampanii GMW to ogólnoświatowa kampania na rzecz edukacji finansowej dzieci i młodzieży. Organizatorem akcji jest Międzynarodowa Sieć ds. Edukacji Finansowej działająca przy OECD. Celem kampanii jest zwiększanie umiejętności finansowych młodych ludzi oraz wiedzy, jak mądrze zarządzać pieniędzmi, by osiągnąć samodzielność ekonomiczną i dobrostan materialny.
Osiągnięcia Do tej pory dzięki akcji ponad 53 miliony dzieci i młodzieży ze 176 krajów z całego świata zwiększyło umiejętności finansowe i pogłębiło wiedzę na temat mądrego zarządzania pieniędzmi. Tylko w 2021 roku GMW dotarł z przekazem do blisko 220 milionów ludzi!
Hasło 2022 Hasło tegorocznej edycji brzmi:
Zadbaj o swoją przyszłość, mądrze zarządzaj pieniędzmi! Build your future, be smart about money!
Temat podkreśla znaczenie myślenia o własnej przyszłości przy podejmowaniu decyzji finansowych.
Materiały edukacyjne NBP – Twoje źródło wiedzy o finansach i ekonomii Narodowy Bank Polski opracował i zaprasza do korzystania z materiałów edukacyjnych dostępnych w formie cyfrowej. Wykłady, opracowania, broszury czy filmy - można w nich znaleźć mnóstwo cennej wiedzy, dowiedzieć się o zadaniach i roli polskiego banku centralnego, m.in. o tym, jak NBP dba o bezpieczeństwo finansowe obywateli, w jaki sposób pomaga w stabilizacji finansowej państwa i stymuluje wzrost gospodarczy Polski.
Przy okazji kampanii GMW 2022 NBP przypomina wartościowe materiały, z których można zdobyć wiedzę na temat tego, czym jest pieniądz i jaką pełni rolę, jak postępować, by być bezpiecznym finansowo w sieci, a także jak rozpoznać autentyczność polskich banknotów.
Wykłady ekspertów NBP VIDEO
VIDEO
VIDEO
Polskie pieniądze Poznaj polskie banknoty i dowiedz się więcej na temat ich zabezpieczeń; przeczytaj, jak postępować, by Twoje dane były bezpieczne, a pieniądze nie były narażone na cyberataki. Sprawdź, co musisz wiedzieć o bezpiecznym zarządzaniu finansami osobistym.
Rezerwy dewizowe i złoto Rezerwy dewizowe są ważnym elementem bezpieczeństwa finansowego kraju. NBP przy inwestowaniu rezerw walutowych kieruje się przede wszystkim kryterium bezpieczeństwa i płynności. W skład rezerw dewizowych wchodzą również zasoby złota posiadane przez bank centralny. Złoto traktuje się jako tzw. bezpieczną przystań, gdyż jego wartość zazwyczaj rośnie, gdy zwiększa się ryzyko wystąpienia zdarzeń nadzwyczajnych. Oznacza to, że może ono wzmacniać wiarygodność i zabezpieczać siłę finansową kraju nawet w skrajnie niekorzystnych warunkach.
O Narodowym Banku Polskim Dowiedz się, jak polski bank centralny dba o wartość polskiego pieniądza. Jakie działania podejmuje, by sytuacja finansowa państwa była stabilna, a gospodarka mogła się rozwijać.
Dla nauczycieli Scenariusze lekcji NBP pokazuje, że lekcja ekonomii może być ciekawa i dostarcza nauczycielom mnóstwo cennych wskazówek finansowych. Dzięki poniższym scenariuszom lekcji uczniowie dowiedzą się, jakie są podstawowe narzędzia polityki pieniężnej NBP i jaka jest rola pieniądza w gospodarce?
Zobacz też