W związku z publikacjami Dziennika Polska Europa Świat z dn. 21 i 22 stycznia 2008 r. "Gilowska za Marcinkiewicza" oraz "EBOR nie jest przechowalnią dla emerytowanych polityków" Biuro Prasowe NBP oświadcza: - Nikt z redakcji "Dziennika" nie zwracał się do NBP z pytaniami dotyczącymi rzekomych planów odwołania p. Kazimierza Marcinkiewicza z funkcji dyrektora w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju. Jedyne pytanie skierowane do NBP, dotyczyło daty zakończenia kadencji p. Marcinkiewicza w EBOR. Dziennikarz uzyskał jasną informację, że kadencja wszystkich dyrektorów w EBOR upływa w maju 2008 r. (termin ten wynika z Umowy o utworzeniu EBOR). Pisanie zatem o "utracie stanowiska" przez obecnego przedstawiciela Polski w tej instytucji jest jaskrawym przykładem dziennikarskiej nierzetelności.
- Decyzja, co do ewentualnego kandydata na to stanowisko w następnej kadencji, nie tylko nie została jeszcze podjęta, ale do tej pory żadna kandydatura nie była nawet rozważana przez prezesa NBP, któremu - jako gubernatorowi EBOR - na mocy artykułów 24 i 26 Umowy o utworzeniu EBOR przysługuje prawo wyboru osoby na stanowisko dyrektora.
- W związku z powyższym ostatnie publikacje na temat planów zmian przez prezesa NBP na stanowisku dyrektora w EBOR, można określić jedynie jako tworzenie faktów medialnych, nie mają one bowiem nic wspólnego z rzeczywistością.
- Wedle dotychczasowej praktyki, prezesi NBP delegowali jako przedstawicieli Polski w EBOR osoby pełniące uprzednio w kraju ważne funkcje publiczne, mężów stanu - tak aby towarzyszący ich wiedzy i doświadczeniu prestiż pozwalał na skuteczne reprezentowanie polskich interesów w tej instytucji.
- Dokonując w 2007 roku wyboru obecnego przedstawiciela Polski w EBOR, prezes NBP kierował się kilkoma kryteriami. Zgodnie z nimi, osoba piastująca stanowisko dyrektora EBOR powinna spełnić następujące warunki:
- być apolityczna, tzn. niezaangażowana w bieżącą działalność polityczną,
- dobrze reprezentować interes Polski,
- być w stałym kontakcie i dobrze współpracować z NBP,
- posługiwać się językiem angielskim w takim stopniu, aby w dyskusjach na forum EBOR właściwie reprezentować interes kraju.
Kryteria te będą także przyświecały decyzji o kolejnym reprezentancie Polski w EBOR, którego wyboru prezes NBP musi dokonać podczas dorocznego posiedzenia gubernatorów, reprezentujących kraje - udziałowców EBOR (Annual Meeting), 18-19 maja 2008 r. w Kijowie. |